Rozhodli jste se rozmnožit své peníze investicí? Gratulujeme, protože pokud necháte finance jen tak ležet ladem na účtu nebo pod polštářem, bohatství vám to nepřinese. Musíte najít komoditu, která se lukrativně zhodnocuje. A jí je zlato.
Jaká je cena zlata?
Nemusíte být obratný byznysmen, abyste se na poli investic vyznali. Zdá se, že příležitostí je spousta. Skloňují se různé varianty uložení peněz, mnohdy jde však o cílené marketingové triky, které vábí na momentální trendy. Jenže trend časem pomine. Proto je spolehlivé dát peníze do tradice prověřené staletími. A pak uvidíte, že takových cenných věcí moc není. Cena zlata je stabilní a má stouající tendence. Ovšem pozor, není všechno zlato, co se třpytí. A i se zlatem se dá obratně manipulovat. U nás zlato nevyrábíme, takže si musíme dát pozor na to, aby nás někdo nechtěl podvést.
Jak poznat kvalitní zlato?
Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. To je to první, co si musíte uvědomit. Zlaté produkty se k nám pouze dováží, kvůli tomu je na trhu v České republice docela úzká nabídka zlatých slitků. Pokud si je budete vybírat, pak vám prozradíme, že jde převážně o produkty švýcarských rafinérií. Dejte si však pozor na ceny. Kvůli dovozu si prodávající nasazují mnohdy vysoké ceny, dnes lze zakoupit stejné slitky u různých prodejců s rozdíly cen i většími než 10 procent. Navíc Češi ještě platí při nákupu zlatých slitků více než Němci či Rakušané. „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ říká Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz. Aby se vám nákup investičního zlata neprodražil, sledujte burzu, s tím porovnávejte i ceny jednotlivých prodejců, nakupujte u těch, kteří jsou levní a mají zlato skladem. Rozhodující je i doba působení na trhu, solidní společnost má stabilní historii a řady spokojených klientů.